V súčasnosti najpopulárnejšou a najväčšou sociálnou sieťou na svete je Facebook (vznikla v roku 2004) s takmer miliardou registrovaných užívateľov (jún 2013).
Sieť Gogle Plus (Gogle+, G+) vznikla v roku 2011 a podľa posledných odhadov od spoločnosti Global WebIndex (máj 2013), mala 359 miliónov aktívnych používateľov. Touto sieťou sa bude príspevok zaoberať podrobnejšie.
Internetové diskusné fóra, kde si užívatelia vymieňajú názory a poznatky na vybrané témy (tehotenstvo, automobily, finančné poradenstvo, a pod.) sú vlastne akoby prechodovým stupňom k štruktúre, ktorej pomenovanie sa ustálilo v slovenčine ako sociálnu sieť.
Sociálna sieť (alebo, podľa Wikipédie spoločenská sieť (anglicky social network)) je služba na internete, ktorá registrovaným členom umožňuje vytvárať si osobný (či firemný) verejný alebo čiastočne verejný profil, komunikovať spolu, zdieľať informácie, fotografie, videá, prevádzkovať chat a ďalšie aktivity. Komunikácia medzi užívateľmi sociálnych sietí môže prebiehať buď súkromne medzi dvoma užívateľmi alebo (najčastejšie) hromadne medzi užívateľom a skupinou s ním prepojených ďalších používateľov.
Stručné charakteristiky troch z najznámejších sietí (Facebook, Google Plus a Twitter) sú uvedené v článku , ktorý je hlavne venovaný návodu na využívanie internetového fóra Skupín Google (Google Grops).
Sociálna sieť Google Plus
Základná charakteristika
Komunikácia v sieti prebieha pomocou príspevkov alebo rozhovorov (Hangouts). Informácie prichádzajú pre užívateľa v prúde (stream). Užívateľ si definuje svoj profil, teda informácie o sebe, tieto môže selektívne sprístupňovať pre svojich partnerov.
Prihlásenie
Pre používateľa služby Gmail stačí na stránke vyhľadávača Google https://www.google.sk/ kliknúť v pravom hornom rohu na slovíčko „+Vy“.
Otvorí sa interaktívny formulár pre pripojenie sa k službe Google+ v ktorom je potrebné vyplniť niekoľko údajov v troch krokoch: „Inovovať“, „Pridanie Ľudí“ a „Buďte unikát“.
V prvej časti treba odsúhlasiť zmenu vo využívaní služby Picasa a potvrdiť časť1 „Inovovať“.
Za tým nasleduje časť výberu ľudí, za ňou výber záujmu a nakoniec potvrdenie základných údajov profilu.
Po prihlásení sa otvor uvítacia stránka, kde je i ponuka poskytnutia viac informácií. Prístupná je cez „Domov>Prehliadka“
Hlavné okno
V ovládacom okne siete sa prvky ovládania nachádzajú na hornej strane okna.
Na ľavej strane je tlačidlo rozbaľovacej ponuky „Domov“ Rozbalením sa ponúknu tlačidlá základných funkcií Na hornej hlavičke stránky sú zobrazené názvy štandardných kruhov, pričom zľava je tlačidlo „Všetky“ a vpravo rozbaľovacia ponuka „Viac“ kde sú tlačidlá ďalších kruhov a pre nastavenie zobrazenia streamu.
Na pravej strane hlavičky sú tlačidlá upozornení,
Nastavenia
Začať na ľavom hornom rohu kliknúť „Domov>Nastavenia“
Ľudia
Ponuka sa otvára po kliknutí „Domov>Ľudia“
Na ľavom paneli je ponuka, odkiaľ je možné vyhľadať adresy prípadných priateľov. Ponuka nadväzuje na informácie, uvedené v profile, ktoré sa týkajú vzdelania a záujmov.
Priateľov je možné a i užitočné zaradiť do „Kruhov“.
Systém dopredu predkladá 4 kruhy:
„Friends – Family – Acquaintances – Following“, čo v slovenčine znamená
„Priatelia – Rodina – Známi – Sledovania“. Podľa potreby je možné vytvorenie ďalších kruhov,
Profil
Upravovať svoj profil je možné kedykoľvek, rovnako ako nastavenie jeho viditeľnosti.
Kontrolné nastavenie ako ho vidí verejnosť sa prepína na hornom paneli.
Písanie príspevku
<></> Písanie príspevku je možné začať stlačením ikony „Text“ alebo priamo kliknutím myši do okienka s nápisom „Zdieľajte novinky…“ . Pri písaní je možné text i jednoducho formátovať. | |
| |
| |
Vložiť obrázok je možné niekoľkými spôsobmi:
| |
Fotku je možné i pridať do webalbumu. | U vkladanej fotky je možné upraviť (ikonky pod fotkou zľava)
|
Narábanie s vlastným príspevkom
Vlastný príspevok je možné aj po uverejnení opraviť, alebo vykonať ďalšie úkony | |
K tomu treba prejsť ukazovateľom myši nad pravým horným rohom príspevku. Objaví sa 3ípka smerom dole a po kliknutí sa otvorí zoznam s príkazmi. Na prvom mieste zoznamu je príkaz „Opraviť príspevok“ |
Narábanie s cudzím príspevkom
Ak podobný postup ako vyššie uplatníme u cudzieho príspevu, bude ponuka našich možností iná. Cudzí príspevok nemôžeme upravovať, mäžeme ho nanajvýš odmietnuť, tým, že použijeme príkaz „Ignorovať“. Ďalšie príkazy súvisia so spôsobom zdieľania. | |
Samozrejme, ku všetkým príspevkom (vrátane vlastných) môžeme vkladať komentáre, zdieľať ich a prideľovať im značky +1. |
Pomocník
Zobrazuje sa po aktivácii „Domov>Pomocník“
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára