06 novembra 2012

Program na 7. novembra 2012

 

PREHLIADANIE INTERNETU

Ak chceme systematicky a efektívne využívať internet, potrebujem mať na tento účel okrem výkonného personálneho počítača aj vhodné programové vybavenie a ovládať jeho nástroje. V tomto príspevku sa popisujú možnosti výberu a využitia prehliadačov, Tak, aby rutinné ovládanie základných funkcií vytvorilo predpoklady pre ďalšie pokročilé využívanie internetu.

Prehliadače

Webový prehliadač, alebo web browser (alebo i webový prezerač) je podľa popisu v encyklopédii  Wikipédia aplikačný software, umožňujúci používateľovi zobrazenie a interakciu s HTML dokumentmi hosťovanými na webových serveroch alebo na lokálnom súborovom systéme. Je zrejmé, že jeho funkcionalita môže značným spôsobom ovplyvniť kvalitu, rýchlosť a presnosť získavania informácii z webových serverov.

Výsadné postavenia prehliadača Internet Explorer na trhu bol dlhoročne tŕňom v oku úradom, ktoré strážili dodržiavanie protimonopolných zákonov. V minulom roku tlak európskej komisie na firmu Microsoft vyústil v krok, ktorým Microsoft umožňuje pri inštalácii Windows výber prostredníctvom tzv. „ballot screen“, čo je obrazovka s ponukou inštalácie dostupných prehliadačov (i konkurenčných). Doterajší užívatelia by mali mať prístup k tomuto rozhodnutiu prostredníctvom aktualizácií systému.

Pozrite: „Ballot Screen v novších verziách Windows“, zive.sk, zo dňa 24. 2. 2010 na adrese:

http://www.zive.sk/rozhodovaci-ballot-screen-je-dostupny-v-slovenskej-verzii/sc-4-a-286864/default.aspx alebo v encyklopédii http://cs.wikipedia.org/wiki/Ballot_screen .

Takto je graficky predstavená možnosť výberu prehliadača (pozícia ponúkaných prehliadačov sa mení podľa náhodného algoritmu):

Základom programového vybavenia pre efektívne využívanie internetu je výkonný prehliadač (browswer) a ďalšie pomocné nástroje – najčastejšie sú to tzv. doplnky (adons). Voľba prehliadača je preto celkom dôležitá vec a tu netreba nič ponechať náhode. Ďalej aspoň niekoľko poznatkov pre orientáciu.

Internet Explorer (IE)

clip_image001Vo verzii 8 bol IE v učebni UD 104 štandardne nastavený a používa sa od novembra 2009, základy jeho používania boli popísané v článku na tomto blogu: http://tretiveknalinke.blogspot.com/2009/11/prehliadanie-internetu-po-novom.html.

Bohužiaľ (chvalabohu?) vývoj ide rýchlym tempom dopredu a to čo v novembri 2009 firma Microsoft podporovala, to už dnes neplatí. MS dnes podporuje iba IE 9 a ten sa dá použiť len s Windovs 7.

Opera

clip_image001[5]Prehliadač je obľúbený najmä medzi mladými ľuďmi, sťahovanie hudby a hier, ale hlavne ako prehliadač pre mobilné telefóny.
Nájdete ho na adrese: http://www.opera-prehliadac.com/ .

Google Chrome

clip_image002Prehliadač bol uvedený na trh cca pred 7 rokmi. V tom čase bol praktickým zastrešením široko sa rozbiehajúcich internetových služieb, ktoré už ponúkala firma Google v nadväznosti na svoj úspešný vyhľadávací portál.

Google uvádza jeho hlavné vlastnosti (a prednosti):

  • Rýchle spustenie - Google Chrome sa spustí v zlomku sekundy
  • Rýchle načítanie - Google Chrome načíta webové stránky rýchlo
  • Rýchle vyhľadávanie - Hľadajte na webe priamo z panela s adresou.

Prehliadač je poskytovaný bezplatne a dá sa nájsť aj na adrese (a možno ho stiahnuť v slovenskej lokalizácii): http://softmania.sk/internetove-prehliadace/google-chrome

Základné ovládanie prehliadača

Prehliadače-GCh-02 

Prehliadače-GCh-07 Hlavné ovládacie prvky sú popísané na hornom obrázku. Vzhľad okna prehliadača súvisí s nastavením jeho funkcií, ktoré sa realizuje prostredníctvom tlačidla „Nastavenia

Ponuka funkcií nastavenia je dokumentovaná na obrázku vpravo.

Rad funkcií je ovládaný klávesovými skratkami, s ktorých hlavné sú:

Ctrl + T Nová karta

Ctrl + N Nové okno

Ctrl + S Uložiť stránku ako

Ctrl + J Preberanie

Pri ďalších funkciách sú uvádzané príslušné skratky.

 

 

História

Karta história sa otvorí aj pomocou klávesovej skratky Ctrl + H. V histórii sa dá vyhľadávať pomocou dialógového textového okna „História hľadania

Prehliadače-GCh-05

Záložky

Záložku na webovú stránku je možné zriadiť jednoduchým spôsobom – kliknúť na hviezdičku vo „Všeobecnom poli“.
Spravovanie záložiek je aktivované klávesovou skratkou Ctrl + Shift + O.

Prehliadače-GCh-08 
Každú záložku je možné spracovávať – upravovať po kliknutí na šipku rozbaľovacej ponuky na pravej strane riadku. Samozrejme, že záložky je možné organizovať do priečinkov a používať v hlavnom okne i panel záložiek.
Panel záložiek sa aktivuje klávesovou skratkou Ctrl + Shift + B.

Prehliadače-GCh-06 

Vyhľadávanie textu

Po aplikovaní príkazu Ctrl + F sa v pravej časti okna pod lištou so všeobecným poľom otvorí pole hľadania Hľadaný text sa na stránke zvýrazňuje okamžite počas písania. a vypíše sa počet nájdených výskytov.Prehliadače-GCh-11

Rozšírenia

Rozšírenia sú priamo v prehliadači zabudované programy, ktoré majú užívateľovi napomáhať v realizácii špecifických funkcií.

Prehliadače-GCh-10Užívateľ získava ďalšie rozšírenia pomocou príkazu „Získať ďalšie rozšírenia“: v dolnej časti okna.

Mozilla Firefox (MF)

clip_image002[11]Prečo používať prehliadač MF?  Dôvody sú podrobne rozvedené na stránke http://www.mozilla.sk/firefox/preco-prejst-na-firefox/

Hlavné dôvody, prečo ho považuje autor za praktický:

  • Vynikajúca spolupráca so službami a internetovými aplikáciami vyhľadávača Google. Niektoré služby Google je možné prostredníctvom doplnkov tretích strán priamo zabudovať do prehľadávača (napríklad automatický preklad do slovenčiny).
  • Lepšie a praktickejšie prepracovaná práca so záložkami (v IE sa to volá „obľúbené položky“).
  • Neuveriteľne veľké množstvo doplnkov (anglicky add-ons, čo znamená rozširujúce SW moduly). Jeden z nich prakticky vyskúšame.

Stiahnutie prehliadača Mozilla Firefox  v slovenskej lokalizácii je najvhodnejšie zo stránky http://www.mozilla.sk/download/ .

Niektoré funkcie prehliadača MF sú spomenuté nižšie.

Nastavenia zobrazenia

clip_image001[7]Príkazom “Zobraziť”  sa nastavuje

  • Viditeľnosť panelov s nástrojmi
  • Otvorenie bočného panelu (história Ctrl+H alebo záložky Ctrl+B)
  • Nastavenie lupy (veľkosti zobrazenie) – zväčšiť Ctrl+, zmenšiť Ctrl-
  • Štýl stránky (základný alebo žiadny)

 

 

Zobrazenie bez hlavnej ponukyPrehliadače-MF-02

Aktivuje sa z „Hlavnej ponuky„ príkazom
Zobraziť>Panely s nástrojmi“

V zozname panelov s nástrojmi treba odstrániť aktivovanie položky „Hlavná ponuka“ (Vyberom a kliknutím ľavým tlačidlom myši sa odstráni zaškrtnutie.

Potom sa nám Hlavička programu zobrazí nasledovne:

Prehliadače-MF-03

Nové tlačidlo „ Firefox “ v ľavom hornom roho okna prehliadača integruje prakticky všetky nastavovacie príkazy. Z nasledujúceho obrázku je vidieť rozsah ovládaných funkcií:

Prehliadače-MF-05

Práca s kartami

Prehliadané stránky je možne usporiadať na kartách v rámci jedného prehliadača. Nová karta sa otvára kliknutím na znak + na pravej strane uška už otvorenej karty. Karty je možné usporiadať do skupín. Ak chceme používať takúto formu zobrazenie, aktivuje sa klávesovou skratkou(Ctrl+Shift+E).

Prehliadače-MF-06Pre prepínanie na zobrazenie kariet v skupine je možné použiť i tlačidlo na prispôsobenom paneli s adresou. Nastaviť ho môžeme využitím príkazu z Hlavnej ponuky: „Zobraziť>Panely s nástrojmi>Prispôsobiť“.

 

Otvorí sa okno „Prispôsobiť panel nástrojov“.

Prehliadače-MF-08

Z ponúkaných tlačidiel je treba vybrať „Skupiny kariet“ a pri zachytením pravým tlačidlom myši preniesť na želané miesto na paneli s adresou.

clip_image002[13]Prepnúť na zobrazenie jednotlivej karty je možné jednak kliknutím na náhľad stránky alebo na  pravom hornom rohu okna prehliadača.

História

Vrátiť sa k zobrazeniu stránok, ktoré boli otvorené v minulosti je možné pomocou príkazu “História”. Spúšťa sa buď z hlavného menu, kde sa po kliknutí ponúknu možnosti vyhľadania a zobrazenia stránky, alebo pomocou klávesovej skratky Ctrl+H, ktorá otvára panel história na ľavej strane stránky.

Vyhľadávanie textu

Realizuje sa príkazom “Upraviť>Hľadať” alebo Ctrl+F. Panel nástrojov hľadania sa otvára v päte stránky.

Prehliadače-MF-01

Záložky

Záložky môžeme zriaďovať alebo prehliadať za pomoci príkazu “Záložky“z hlavného menu

alebo pomocou klávesovej skratky Ctrl+B ktorá otvorí panel záložiek na ľavej strane stránky prehliadača. Príkazom “Zobraziť všetky záložky“ sa otvára okno usporiadania záložiek.  Je možné vytvárať priečinky, záložku slovne popísať, alebo jej prideliť značku (kategorizovať).

Žiadne komentáre: