17 apríla 2012

Program na 18. apríla 2012

Obrazové informácie je možné získavať v digitalizovanej forme okrem fotoaparátu i za pomoci skenera. V ďalšom sú uvedené základné postupy pre takúto činnosť, hlavne za účelom podania návodu na spracovanie a digitálne uchovanie starších papierových fotografií. Popri skenovaní obrázkov nás zaujíma i skenovanie textu a jeho konverzia do upravovateľnej formy.

Skenovanie obrázkov

Skener

Scanner-02-400(z angličtiny scanner = snímač, snímacie zariadenie) je podľa slobodnej encyklopédie Wikipédia vstupné zariadenie počítača určené na digitalizáciu plošných predlôh, predovšetkým papierových dokumentov, obrázkov, fotografií alebo iných predlôh obsahujúcich grafické alebo textové informácie.
Scanner-01-250 Skener je teda elektromechanické (elektronické) hardvérové zariadenie premieňajúce obrazové (reálne) body do digitálnej formy čiže počítačom spracovateľných dát. Toľko hovorí definícia z Wikipédie. Obrázok vyššie, (taktiež prevzatý z už uvedeného prameňa) schematicky znázorňuje techniku snímania predlohy za pomoci svetelného lúča a CCD snímača.
Pre účely digitalizácie fotografií v domácich podmienkach nás zrejme najviac zaujíma takzvaný plošný skener, ktorý je súčasťou tzv. „multifunkčného zariadenia“ pre využitie v rámci domáceho PC. Na obrázku vľavo je skener multifunkčného zariadenia Canon MP150 s otvoreným horným krytom snímacieho priestoru.

Prax skenovania

Praktické snímanie predlôh je uskutočniteľné niekoľkými spôsobmi:
  • Za pomoci obslužného SW zariadenia, dodaného výrobcom/predajcom (rozoberáme len čiastočne);
  • Prostriedkami operačného systému Windows XP;
  • Za pomoci aplikačného programového vybavenia na spracovanie obrázkov, resp. textov.
Prirodzene predpokladáme, že zariadenie, obsahujúce skener je riadne začlenené do systému (nainštalované).
Skenovanie cez Windows XP
Scanner-03-300Využitie tejto možnosti by malo byť obecne platným postupom, preto sa mu v ďalšom venujeme podrobnejšie. Pred začatím práce zapneme skener (multifunkčné zariadenie) a na sklo snímača položíme predlohu (predlohy, môžeme využiť plochu pre niekoľko snímok).
Postupujeme príkazmi: 
Štart>Ovládací panel>Skenery a fotoaparáty
Klikneme na ikonku clip_image002[8]. Otvorí sa okno „Skenery a fotoaparáty“:
Skener, ktorý máme zapnutý, by mal v okne mať záznam, tak, ako je to na priľahlom obrázku. Otvoríme skener dvojitým kliknutím na názov zariadenia.
Scanner-04-400Otvorí sa okno
Sprievodca skenermi a fotoaparátmi“. 
Ak je všetko v poriadku (správny typ skenera), pokračujeme tlačidlom „Ďalej“.
V okne sprievodcu sa zobrazí „Výber predvolieb skenovania“. Zvolíme druh snímku. Stlačením tlačidla „Ukážka“ sa zobrazí predloha a na nej ohraničené pole, ktoré by sme mali snímať. Posunom ohraničujúcich čiar vymedzíme oblasť skenovania. V našom prípade z časopisu vyberáme farebnú fotografiu, na ktorej je domáce zviera – krava.
 

Scanner-05-280 Stlačením tlačidla „Vlastné nastavenie“ získame možnosť upraviť parametre snímania. Poskytne nám to otvorené okno „Vlastnosti“ s kartou „Rozšírené vlastnosti“.
Máme možnosť
vybrať „Typ obrázka“,
nastaviť „Rozlíšenie (DPI)“,
nastaviť „Jas“ a „Kontrast“.

Scanner-06-280 Po potvrdení sa vrátime do okna sprievodcu kde pred ukončením operácie určíme názov obrázku a priečinok, do ktorého sa uloží.
Nasleduje okno určenia ďalšej činnosti, kde si môžeme vybrať i následné úpravy uloženého obrázku, publikovanie na webe, alebo zaslanie na tlač fotografií. Ak tieto akcie nepotrebujeme, ukončíme príkazom „Dokončiť“. Výsledkom je zo skenovaného časopisu prebraný obrázok našej známej fotomodelky z miestnej lúky.

Skenovanie pomocou aplikačného programu

Program MS Office Word 2003
Scanner-08-280 Postupujeme príkazmi „Vložiť>Obrázok>Zo skeneru alebo fotoaparátu“.
Zobrazí sa nám okno, kde vyberáme „Zariadenia“. V našom prípade doporučujeme použiť možnosť „Vlastné vloženie“, čím sa dostaneme do okna „Výber predvolieb skenovania“, známeho z predchádzajúcej časti.
Scanner-09-400
Program IrfanView verzia 4.3
Z hlavnej ponuky programu  vyberieme príkaz „Súbor>Skenovanie/Hromadné skenovanie“. Otvorí sa príslušné okno s rovnakým názvom. Máme možnosť skenovať viac predlôh za sebou a určiť ich kvalitu, názvy súborov (očíslované v poradí) a cieľové umiestnenie súborov. V prípade jediného obrázku samozrejme snímame do okna programu a ukladáme následne po vykonaných operáciách. Pri realizácii skenovania IrfanView spolupracuje s aplikačným programom skenera a tým umožňuje využiť všetky parametre nastavenia.
Program Picasa 3.9
Scanner-10-250 V paneli nástrojov programu klikneme na prvé tlačidlo zľava „Importovať“. Otvorí sa nám karta „Importovať“, kde pri rozbaľovacej ponuke „Importovať z:“ vyberieme označenie nášho skenera.
Scanner-11-250



V našom prípade sa pri voľbe „WIA Canon MP150
otvorí okno „Sprievodcu skenermi ...“ ako je popísané už vyššie.
Pri voľbe Canon MP150 sa otvorí okno aplikačného programu skenera.
Naskenované fotografie následne môžeme uložiť do určeného priečinka. Navyše program Picasa3 ponúka možnosť takto naskenované obrázky umiestniť (uploadovať) priamo do webového albumu Picasa (PWA).L12-ScanFoto-01

Program FastStone Image Viewer 4.5

Program umožňuje skenovanie obrázkov z hlavnej ponuky príkazmi: „Súbor>Získať obrázky zo skeneru Ctrl+B “.

Po kliknutí na tento príkaz sa otvorí  okno
Získať obrázky zo skeneru“, ktorého horná časť ja na nasledujúcom obrázku.

Horný pás pod záhlavím okna je zatiaľ prázdny, je to miesto pre náhľade skenovaných obrázkov. Plocha v ľavej časti pod týmto pásom je taktiež prázdna – je to miesto pre aktuálne skenovaný obrázok.

L12-ScanFoto-02

V pravej časti sú formulárové prvky pre zadanie:L12-ScanFoto-03

  • zariadenia – skenera a jeho rozhrania - „Zdroj
  • cieľového umiestnenia digitalizovaného obrázka – „Cíl

Zdroj vyberieme z ponuky , v ilustrovanom príklade sa jedná o rozhranie „TWAIN“ skenera HP Deskjet 2050 J510

(TWAIN je štandardný SW protokol a aplikačné programovacie rozhranie (API), ktoré upravuje komunikáciu medzi softvérovými aplikáciami a zobrazovacími zariadeniami, ako sú skenery a digitálne fotoaparáty. http://en.wikipedia.org/wiki/TWAIN ). Vo vybranom prípade aplikácia spolupracuje priamo so skenerom, ďalší príkaz v poradí znamená postup na úrovni operačného systému Windows XP.

Po stlačení príkazu „ Skenovat “ sa otvorí okno nastavenia skenera. V základných nastaveniach sa tu určuje

  • typ snímaného podkladu,
  • veľkosť skenovania,
  • typ výstupu,
  • rozlíšenie

L12-ScanFoto-04

L12-ScanFoto-05















Konečný výsledok po nastavení hraníc pre skenovanie je na obrázku vpravo, po vykonaní úprav sa skenovanie ukončí aktiváciou tlačidla „Hotovo„.

Ďalšie možnosti poskytujú rozšírené nastavenia. Po aktivácii príkazu „Skenovať“ začne prebiehať proces skenovania, čo sa dynamicky zobrazuje v okne

HP TWAIN


L12-ScanFoto-06


















Výsledok v okne „Získat obrázky ze skeneru“ vidieť na nasledujúcom príklade. V hornom páse je náhľad prvého naskenovaného obrázka, pod týmto pásom je panel nástrojov na základné drobné úpravy ako vyrovn

anie šikmosti, orezanie a podobne. Tu sa už jedná o úpravy digitalizovaného obrázku.

L12-ScanFoto-07

Proces sa ukončí príkazom „Uložit“ a je možné pokračovať v spracovaní ďalších obrázkov.

Optické rozoznávanie textových znakov

„Optické rozoznávanie znakov alebo OCR (z angl. Optical Character Recognition) je metóda umožňujúca preklad obrazu tlačených alebo písaných znakov do textovej, editovateľnej formy. Typickým príkladom je zoskenovaný text (čo je vlastne len obrázok znázorňujúci text) a jeho preklad do strojovej formy použiteľnej a editovateľnej v textovom editore. V minulosti sa využívali rôzne metódy rozoznávania znakov napr. optické, dnes sa na tento účel používa výhradne výpočtová technika.“ (Podľa wikipédie http://sk.wikipedia.org/wiki/OCR )

Špecializovaný aplikačný SW

Pre demonštráciu možností je v učebni k dispozícii SW Scansoft OmniPage SE. Inštalovaný je na lektorskom počítači , určený hlavne na spoluprácu so skenerom. Používane takéhoto prostriedku má význam hlavne v prípade hromadnej digitalizácie písomných fondov.

On line služba Dokumenty Google

V prípade domáceho používateľa, ktorý potrebuje takúto operáciu len občas, je výhodnejšie použiť internetovú službu Dokumenty Google. Postup je nasledovný.

  • Prihláste sa (alebo sa zaregistrujte, ak nie ste doteraz zaregistrovaní) v službe „Dokumenty Google“ na adrese: https://docs.google.com/
  • Odovzdajte súbor vo formáte .pdf do služby Dokumenty Google. Použíte vzorový súbor „Krakatit-01.pdf“, zaslaný poštou Gmail. Odovzdávanie nastavte podľa obrázku:

L12-ScanFoto-11

  • L12-ScanFoto-12 Otvorte odovzdaný súbor
    Krakatit-01.pdf“.
  • Z hlavnej ponuky použite príkaz „Súbor>Prevziať ako>Word“, ako je znázornené na obrázku vpravo.
  • Preberaný súbor uložte na obvyklé miesto a otvorte.
  • Prehliadnite si a skúste využiť konvertovaný text na prípadné úpravy.

1 komentár:

Gunity povedal(a)...

Veľmi obsažný článok, zhrňujúci mnoho základných možností.
Určite že ku každému skeneru by sa dali (alebo aj každej predlohe) zvlášť by sa dali napísať podrobnejšie odporúčania. Z mojej skúsenosti vyplývajú tieto najvšeobecnejšie:
1. "môžeme využiť plochu pre niekoľko snímok" nie je vhodné pre farebné fotografie
2. skenovať s dostatočným rozlíšením vzhľadom na použitie. napr. pohľadnica 300dpi, A4 200 dpi. Jpg je skoro vždy správny formát.
3. automatické predvoľby pri skenovaní: ako sú sivý, čierno biely, fotografia, článok z novín môžu (na mojom skeneri aj maju) priradené prednastavene hodnoty a filtre pre spracovanie naskenovaneho obrazu. Napriklad novinovy clanok sa deinterlacuje (asi po slovensky odstranuju sa chyby tlace). Z praxe som zistil ze je lepsie skenovat vzdy plno farebne a upravy robit nasledne v grafickom editore.